Jak obstawiać mecze? Poradnik

Jak obstawiać zakłady

Typowanie meczów to bez wątpienia świetna rozrywka dla wszystkich, którzy chociaż trochę interesują się sportem, oczywiście jeśli są przy tym pełnoletni. W końcu obstawianie potrafi dostarczyć ogromnych emocji związanych z możliwością wygrania prawdziwych pieniędzy, a przy okazji uczynić oglądanie danego spotkania jeszcze ciekawszym. Przy okazji, ten typ rozrywki działa mocno na wyobraźnię, szczególnie początkujących graczy. Chyba każdy typer miał w swoim życiu chwilę, w której przez myśl przeszło mu, że obstawianie mogłoby stać się dla niego głównym źródłem utrzymania. Niestety, rzeczywistość na ogół w brutalny sposób weryfikuje te marzenia i chociaż bardzo wielu graczy regularnie próbuje swoich sił u bukmachera, bardzo niewielu z nich rzeczywiście zarabia na tym duże pieniądze. Nie ma co prawda złotego środka na to, żeby osiągać sukcesy w obstawianiu meczów, jednak bez wątpienia istnieje kilka zasad, których warto się trzymać, jeśli chcemy zmaksymalizować swoje szanse. Poznajmy je i dowiedzmy się jak obstawiać zakłady bukmacherskie, by na nich zarobić.

Zasady dobrego typera piłki nożnej

Piłka nożna to nie tylko jedna z najbardziej popularnych dyscyplin wśród fanów sportu, ale również najpopularniejszy sport wśród typerów w Polsce i Europie. Ogromna ilość spotkań i rynków w ofertach bukmacherów jeszcze bardziej zachęcają do wyboru meczów piłkarskich jako wiodących selekcji na kuponie. Szczególnie dużą liczbą rynków zdarzeń może pochwalić się LV BET. Futbol ma również wiele innych zalet, które czynią tę dyscyplinę atrakcyjną do obstawiania. Dużą zaletą są bez wątpienia przejrzyste reguły i tak naprawdę całkiem wysoka przewidywalność rezultatów, przy na ogół całkiem atrakcyjnych kursach. Niemniej, wytypowanie meczów, które zapewnią nam przypływ gotówki nie jest na pewno czynnością łatwą. Oto kilka wskazówek, których na co dzień trzymają się typerzy, którzy osiągają sukcesy przy obstawianiu piłki nożnej.

Jak typować piłkę nożną

Szukaj ciekawych rynków

Nie ograniczaj swoich selekcji wyłącznie do klasycznego zakładu na rezultat spotkania, czyli 1X2. Przykładowo, w przypadku spotkań, w których jedna z drużyn jest zdecydowanym faworytem warto zainteresować się zakładami na handicapy. Jeśli grają dwie nastawione ofensywnie drużyny, na pewno ciekawą opcją mogą okazać się BTTS lub zakłady na liczbę bramek under/over. W przypadku zespołów grających agresywnie, możemy obstawić liczbę żółtych i/lub czerwonych kartek. Warto również zainteresować się zakładami na strzelca bramki, jeżeli któryś z piłkarzy jednej lub drugiej drużyny jest obecnie w gazie. Wybór rynków jest ogromny i tylko od Twojej cierpliwości i dociekliwości zależy, czy znajdziesz jakąś perełkę, która przybliży Cię do wygrania dużych pieniędzy.

Korzystaj ze statystyk

Jasne jest, że jak obstawiasz piłkę nożną i inne dyscypliny, musisz dokonać wyboru meczów na kuponie w dużej mierze na podstawie danych statycznych i historycznych, gdyż jak wiadomo nie da się obejrzeć wszystkich wydarzeń sportowych. Jeśli więc planujesz na poważnie zająć się zabawą w typowanie, powinieneś znaleźć jakiś dobry serwis sportowy ze statystykami. Najprościej oczywiście poszukać w Internecie, w którym tego typu baz danych nie brakuje. Możesz również skorzystać z usług jednego z legalnych bukmacherów, którzy oferują rozbudowane statystyki w swoich serwisach. Pod tym względem jednym z najlepszych operatorów jest Fortuna.

Dokładnie analizuj każde spotkanie

Analiza meczu przed typowaniem

Przyjrzyj się swoim selekcjom pod wieloma kątami. Punkt niejako wynikający z tego co napisaliśmy powyżej. Gdy już znajdziesz dobre źródła danych, z czasem nauczysz się z nich poprawnie korzystać, a co za tym idzie znacznie zwiększysz swoje szanse w nierównej grze z bukmacherem. Przed meczem warto więc sprawdzić czy kluczowi piłkarze obstawianego przez nas zespołu nie są kontuzjowani bądź zawieszeni; dowiedz się jak wyglądały poprzednie spotkania pomiędzy obydwiema drużynami; poszukaj informacji czy zespół nie jest akurat szargany jakimiś wewnętrznymi konfliktami; sprawdź kalendarz spotkań drużyn biorących udział w typowanym spotkaniu – jeśli jedna z nich grała w tygodniu np. w europejskich pucharach, niewykluczone, że jej piłkarze będą nieco przemęczeni, a co za tym idzie w słabszej formie; śledź wahania kursów – jeśli kurs na dane zdarzenie rośnie, oznacza to, że wydarzyło się coś przez co szanse drużyny spadły i vice-versa. Pamiętaj, że im więcej danych uda Ci się zgromadzić, tym większe będziesz miał szanse na ostateczny sukces.

Załóż konta u kilku bukmacherów

Jeżeli naprawdę planujesz zaangażować się w typowanie, ograniczenie liczby kont u bukmacherów do jednego może na dłuższą metę okazać się niekorzystne. Wraz z nabieranym doświadczeniem, zauważysz, że czasem nawet niewielkie różnice w kursach na poszczególne spotkania mogą mieć przełożenie na duże różnice w wygranych. Do tego powinieneś wziąć pod uwagę, że bukmacherzy różnią się znacznie ofertą rynków, zdarzeń, a nawet dostępnych lig i dyscyplin. Ponadto, jasne jest, że nie wszyscy bukmacherzy specjalizują się w piłce nożnej, a co za tym idzie mogą mieć przez to uboższą ofertę lub niższe kursy, albo brak transmisji z danej ligi. Gdy już staniesz się bukmacherskim wyjadaczem zrozumiesz, że możesz również zarobić na arbitrażu, który został opisany w dalszej części tekstu. Pamiętaj przy tym, by zawsze wybierać usługi legalnych bukmacherów. Jak obstawiasz mecze w STS, Fortunie, Totolotku, forBET, LVBET, PZBUK, eWinner i u innych licencjonowanych operatorów, możesz mieć pewność, że grasz w zgodzie z literą polskiego prawa i nie unikniesz jakichkolwiek konsekwencji ze strony skarbówki! Legalni operatorzy to jedyna opcja, jeśli pytasz, gdzie obstawiać piłkę nożną i inne dyscypliny. Przy okazji będziesz mógł zdobyć środki na zakłady w ramach ich ofert powitalnych.

Unikaj obstawiania taśm

Pamiętaj, że im mniej selekcji na kuponie, tym lepiej. OK, czasem fajnie jest wysłać tasiemkę z kilkunastoma selekcjami o niskich kursach i liczyć, że uda nam się na niej zarobić. Niemniej, sport bywa nieprzewidywalny i często zdarza się, że nawet największe pewniaki kończą się niespodzianką, a co za tym rozczarowaniem dla ogromnej rzeszy typerów na całym świecie. Zamiast iść w ilość, zdecydowanie lepiej wybrać jakość. Dobrze przemyślany typ o wyższym kursie, na ogół przynosi większe korzyści i daje większe szanse na wygraną niż kilka spotkań o niewysokich kursach.

Naucz się wyliczać wartość zakładu

Naucz się wyliczać value zakładu. „Valuebety”, czyli w wolnym tłumaczeniu wartościowe zakłady, to Święty Graal zakładów bukmacherskich. Nie chodzi tutaj o obstawianie „pewniaków” po niskich kursach, ale o wybór meczów w oparciu o ich kurs i potencjalne szanse na wytypowanie ich rezultatu. Jest to zdecydowanie wyższa szkoła typerskiej jazdy, jednak, jeśli uda Ci się ją opanować, szybko zauważysz, że metoda ta może przynieść Ci spore korzyści w postaci czystego zysku finansowego. Value danego zakładu obliczamy za pomocą następującego równania:

% szans na trafienie zdarzenia/100 x kurs tego zdarzenia u buka

Jeśli wynik tego równania będzie większy niż 1, to obstawiany przez nas zakład ma pozytywne value. W przeciwnym razie, zakład nie jest warty naszej uwagi. Skąd wziąć pierwszą z wartości? Możemy ją określić z pomocą własnej wiedzy lub obliczyć szansę procentową danej drużyny na podstawie kursów meczowych pomniejszonych o marżę bukmacherską.

Częste błędy bukmacherów

Jakie błędy popełniają bukmacherzy

Co ciekawe, istnieje możliwość, by pokonać bukmachera przez wykorzystanie jego błędów. W ofertach bukmacherskich nie brakuje bowiem błędów, z których co bystrzejsi i bardziej doświadczeni bukmacherzy nauczyli się korzystać. Poznajmy dwa najważniejsze z nich.

Źle wyliczone kursy

Prawdopodobnie najczęstszy błąd bukmacherów. Mimo iż mają oni dostęp do wiedzy największych fachowców w branży, którzy dodatkowo wyposażeni są w najdoskonalsze narzędzia analityczne, przy ogromnej liczbie spotkań nietrudno o błędy, często wręcz oczywiste. Wprawiony typer powinien umieć odpowiednio wykorzystać tego typu niedopatrzenia. Żeby samodzielnie określić szanse zespołu w danym spotkaniu, przydatne okaże się podane wcześniej równanie na wyliczanie value zakładu. Tego typu błędy zdarzają się zarówno w przypadku zakładów przedmeczowych, jak i zakładów na żywo.

Arbitraż, czyli prawdziwy „pewniak”

Jeśli jest w zakładach bukmacherskich coś co przy obstawianiu zakładów jest prawdziwym pewniakiem, to jest to na pewno związane z grą arbitrażową. Żeby móc skorzystać z tej metody niezbędne będą konta u kilku bukmacherów. Przeglądając oferty każdego z nich szukamy arbitrażu, czyli opcji kursowej, która w obydwu przypadkach zapewni nam zysk. Za przykład może posłużyć zakład na BTTS. W przypadku wyrównanych szans na wystąpienie strzelenie lub niestrzelenie bramek przez obydwa zespoły może okazać się, że jeden z buków wystawi kurs wynoszący np. 2,10 na TAK, a drugi, dajmy na to, 2,08 na NIE. Wówczas, jeśli postawimy pieniądze na każdy z tych zakładów, to niezależnie od rezultatu będziemy do przodu!

Częste błędy typerów

W zakładach bukmacherskich liczy się nie tylko wiedza sportowa, ale i doświadczenie. Na ogół nabieramy go wraz z kolejnymi obstawianymi kuponami, a co za tym idzie wyciągamy wnioski z własnych niepowodzeń. Oto kilka częstych błędów popełnianych przez graczy zarówno na początku przygody z typowaniem, jak i wynikających z rutyny.

Nie bądź chciwy!

Nie dobieraj kolejnych spotkań do kuponu. Jednym z najczęstszych błędów wśród początkujących jest dokładanie kolejnych spotkań do kuponu, by zwiększyć wysokość ewentualnej wygranej. Z doświadczenia wiem, że to dołożone na ostatnią chwilę spotkania na podbicie kursu często nie wchodzą. Zamiast tego wybierz przeanalizowane wcześniej spotkania i trzymaj się ich do chwili wysłania kuponu.

Nie obstawiaj meczów ulubionych drużyn

Pamiętaj, żeby nie obstawiać meczów sercem, a głową. Polecamy unikać spotkań, w których grają Twoje ulubione drużyny, przykładowo reprezentacja Polski w piłce nożnej. Zdajemy sobie sprawę, że oglądanie tego typu spotkań z obstawionych kuponem w ręku gwarantuje dużo większą dawkę emocji. Niemniej, typując korzystny wynik zespołu, z którym sympatyzujemy bardzo często nie do końca kierujemy się zdrowym rozsądkiem, przez co znacznie zmniejszamy swoje szanse na powodzenie. Należy mieć to na uwadze, szczególnie jeśli stawiamy większe sumy.

Nie próbuj się odegrać na siłę

Częstym błędem typerów, tym razem nie tylko początkujących, jest podejmowanie prób szybkiego odegrania się. Wraz z porażkami tracimy zimną krew, a przez to również zdolność do prawidłowego analizowania meczów. Prowadzi to często do frustracji i kolejnych przegranych. Dlatego też zamiast typować pod przysłowiowym ciśnieniem, zrób sobie przerwę, najlepiej kilkudniową i wróć do gry skoncentrowany, a co za tym idzie skuteczniejszy!

Nie przeginaj – graj odpowiedzialnie

Prawdopodobnie najważniejsza porada w całym tym tekście. Zakłady bukmacherskie to co prawda świetna zabawa, jednak jest to również hazard, a więc coś potencjalnie niebezpiecznego. Musisz więc pamiętać, by grać odpowiedzialnie. Jeśli mimo kolejnych porażek dalej starasz się odgrywać inwestując w to coraz większe sumy, to jest to znak, że powinieneś prawdopodobnie poszukać pomocy u specjalistów. Uzależnienie od hazardu może bowiem wyrządzić szkody nie tylko Tobie, ale i Twoim bliskim.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy obstawiasz mecze online czy u stacjonarnych bukmacherów, czy grasz codziennie czy od czasu do czasu, pamiętaj, by traktować zakłady bukmacherskie jako dobrą zabawę. Oczywiście fajnie jest wygrywać przy tym duże pieniądze, jednak jak wiadomo nie zawsze się to udaje. Musisz wiedzieć, że nie ma wielu typerów, którzy grają regularnie i za każdym razem są do przodu. Niemniej, jeśli będziesz trzymał się podstawowych zasad z naszego poradnika, to zdołasz znacznie zwiększyć swoje szanse na ogrywanie buków, a co za tym idzie na wyjście na plus. Nie pozostaje nam więc nic innego jak życzyć Ci wytrwałości i zieloności na jak największej liczbie obstawianych kuponów.