Jak obstawiać mecze? Poradnik

Typowanie meczów to bez wątpienia świetna rozrywka dla wszystkich, którzy chociaż trochę interesują się sportem, oczywiście jeśli są przy tym pełnoletni. W końcu obstawianie potrafi dostarczyć ogromnych emocji związanych z możliwością wygrania prawdziwych pieniędzy, a przy okazji uczynić oglądanie danego spotkania jeszcze ciekawszym.

Zanim jednak zaczniemy zabawę powinniśmy zapoznać się z poradami jak obstawiać zakłady bukmacherskie, jakie są rodzaje zakładów, co to są kursy bukmacherskie i jakich zasad przestrzegać, by zminimalizować ryzyko. Zapraszamy do naszego poradnika.

Spis treści

Jakim typem gracza jesteś?

 • Początkujący

  Rozwiń

  Jeśli twoja przygoda z zakładami bukmacherskimi dopiero się rozpoczyna, warto zacząć bezpiecznie. Na początek proponujemy korzystanie z najprostszego i zarazem najpopularniejszego typu zakładów, czyli 1×2 (zwycięstwo gospodarzy, remis lub zwycięstwo gości). Rozsądnie zarządzaj swoim portfelem i nie przeznaczaj na jeden zakład zbyt dużej puli swoich środków. Nie stawiaj zakładów tylko na swoją ulubioną drużynę, gdyż przez to masz zaburzony obraz rzeczywistości.

  Na początek wybierz bukmachera, który dysponuje zakładem bez ryzyka dla nowych graczy. Dzięki niemu nie będziesz musiał ryzykować swoich środków w razie niepowodzenia. Taki bonus znajdziesz w Betclic, wynosi on 550 zł. Jeśli twój pierwszy zakład będzie przegrany, bukmacher zwróci ci środki.

 • Zaawansowany

  Rozwiń

  Stawiasz zakłady od dłuższego czasu? Analizujesz je i wyciągasz wnioski? Jesteś zatem graczem zaawansowanym, ale do eksperta jeszcze trochę ci brakuje. Spróbuj stawiać zakłady na różne dyscypliny, na pewno jest kilka sportów, które cię interesują. Wybierz te, o których posiadasz największą wiedzę. Analizuj kursy przed postawieniem zakładu i zapoznaj się z historią kursów na drużynę czy zawodnika, na których chcesz postawić zakład. Skorzystaj z porównywarek dostępnych w internecie.

  Ciekawą opcją będzie dla ciebie bonus bez depozytu z oferty powitalnej Fortuny. To środki, które otrzymujesz za samą rejestrację i możesz je przeznaczyć na dowolny zakład. Warunki obrotu są bardzo korzystne, dzięki czemu szybciej będziesz mógł wypłacić środki.

 • Ekspert

  Rozwiń

  Na miano eksperta trzeba sobie zasłużyć. To gracz, który ma konto u więcej niż jednego bukmachera i wybiera spośród ich ofert, te które są dla niego najkorzystniejsze. Zna wszelkie rodzaje zakładów i nie boi się typować handicapów czy liczby żółtych kartek. Mimo dużej wiedzy polecamy słuchanie typerów, często pomogą ci podjąć właściwą decyzję. Mądrze wykorzystuj bonusy i promocje bukmacherskie, dzięki którym osiągniesz zyski. Analizuj swoje zakłady i stwórz ich historię, pomoże ci to w wyciąganiu wniosków.

  Ekspertowi polecamy pakiet powitalny forBET, na którego składa się freebet, zakład bez ryzyka i bonus od depozytu. Mądrze wykorzystując te bonusy masz szansę na wysokie wygrane.

 • Vip

  Rozwiń

  To gracz, który nie boi się obracać wysokimi stawkami i typować rozbudowane kupony AKO. Ma ogromne doświadczenie i wie czego chce. Dla takich graczy bukmacherzy przygotowują specjalne programy lojalnościowe, w których otrzymują dodatkowe bonusy lub nagrody rzeczowe oraz specjalną obsługę.

  Korzystaj z value betting, szukaj i stawiaj zakłady, które dadzą ci zysk. Możesz spróbować znaleźć błędy bukmachera w kursach i wykorzystać je. Nie zapominaj o analizie i mądrym zarządzaniu swoimi środkami.

  Wyjątkowym graczom polecamy Strefę VIP w STS. To specjalny program lojalnościowy dla aktywnych użytkowników. Otrzymują oni priorytetową obsługę, szybką autoryzację kuponów, zaproszenia na eventy sportowe i dostęp do specjalnych promocji.

Zakłady bukmacherskie w Polsce – jak grać żeby wygrać?

W Polsce działa obecnie 19 legalnych firm bukmacherskich, które oferują zakłady wzajemne w internecie. Czasy, w których stawianie zakładów było źle kojarzone, dawno minęły. Bukmacherzy oferują graczom mnóstwo dyscyplin do obstawiania, a także turnieje esportowe, wydarzenia społeczno-kulturalne i sporty wirtualne. Swoją przygodę z zakładami warto zacząć od poznania ich rodzajów.

Rodzaje zakładów

Klasyczny 1×2

Najpopularniejszy typ zakładu, w którym typujemy zwycięzcę lub remis w spotkaniu. Ten rodzaj zakładu stanowi niemal 80 % wszystkich stawianych przez graczy.

1 – to zwycięstwo gospodarza, x – to remis, 2 – to zwycięstwo gości.

Powyżej/poniżej

Z angielskiego under/over; zakład ten może dotyczyć kilku kwestii: liczby bramek, rzutów rożnych, punktów w meczu itp. Chodzi oczywiście o to, żeby oszacować ile tych zdarzeń będzie miało miejsce w spotkaniu.

Podwójna szansa

W przypadku tej opcji stawiasz na dwa rezultaty, które dadzą mu wygraną; ten rodzaj zakładów ma oczywiście niższy kurs niż zakład na zwycięstwo czy remis.

Handicap europejski

W tym przypadku zakłada się, że na samym początku spotkania jedna z drużyn ma przewagę bramkową; najlepiej używać takiej opcji w przypadku spotkań, w których drużyny mają zróżnicowane umiejętności

Handicap azjatycki

jest podobny do europejskiego, ale daje nam więcej możliwości; również na początku spotkania wyrównujemy szanse drużyn; handicap azjatycki eliminuje remis z dostępnych wyników meczu

Pojedynczy

nazywany również solo czy single; oznacza, że gracz obstawił tylko jeden typ

Wielokrotny

nazywany również ako, kombi czy akumulowany; kupon składa się z dwóch lub więcej zakładów

Specjalny

zakład dotyczące nietypowych zdarzeń z dziedziny sportu, a także wydarzeń kulturalnych, społecznych czy politycznych.

Jak obstawiać zakłady bukmacherskie?

Pytanie wydaje się bardzo proste, jednak wcale takie nie jest. Rozpoczęcie przygody z zakładami warto rozpocząć od sprawdzenia kilku ważnych elementów.

Kursy

Podstawą zakładów bukmacherskich są kursy. W Polsce stosuje się format dziesiętny, np. 3.10. Oczywiście kursy ustalane przez bukmacherów na to, że coś się wydarzy są niższe, niż te, że coś się nie wydarzy. Kursy u poszczególnych bukmacherów różnią się, konkurencja jest spora i każdy chciałby przyciągnąć do siebie graczy wysokimi kursami, jednak różnice te nie są bardzo duże. Wystawiając kursy bukmacher ocenia jaka jest szansa na zaistnienie konkretnego zdarzenia. Ich wartość pokazuje nam jaka będzie nasza wygrana po postawieniu zakładu, czyli mnożymy postawioną przez nas stawkę razy kurs na wybrane zdarzenie i kwota, która jest wynikiem to nasza wygrana. Teoretycznie.

wykrzyknik

Stawiając zakłady w Polsce musisz wziąć pod uwagę podatek obrotowy. Od każdej postawionej przez nas stawki odejmowane jest 12 %.

Zatem stawiając 100 zł na jakiś zakład tak naprawdę gramy za 88 zł i ewentualna wygrana zostanie naliczona od tej pomniejszonej o podatek kwoty. 

I teraz nasuwa się pytanie, jak zarabiają bukmacherzy? Skoro 12 % postawionej twojej stawki dostaje Skarb Państwa w ramach podatku obrotowego, a resztę w formie wygranej dostajesz Ty jako gracz, to gdzie jest zysk buka? Marża bukmacherska, zwana też prowizją. Jest to pewien odsetek pobierany przez bukmachera od każdego zakładu postawionego przez graczy, który ma na celu zrównoważenie obrotów. W zależności od bukmachera marża wynosi od 5 % do 20 %.

Zatem bukmacher najpierw ustala sprawiedliwy kursy dla zdarzenia, odzwierciedlający potencjał drużyn czy zawodników, a następnie dolicza do niego marżę.

Wskazówki dla początkujących

 1. Po pierwsze: rozsądnie zarządzaj swoim portfelem. Nie podejmuj pochopnie decyzji, a na jeden zakład nie powinieneś stawiać więcej niż 2-3 % swojej puli przeznaczonej na zakłady. Nigdy nie graj za wszystko, nawet jeśli uważasz, że znasz wynik spotkania.
 2. Nie stawiaj zakładów tylko na jedną dyscyplinę. Twoim ulubionym sportem jest piłka nożna i chcesz stawiać zakłady tylko na swoją ulubioną drużynę? To błąd. Masz wtedy zaburzony obraz rzeczywistości, a przez to podejmujemy niewłaściwe decyzje. Wybierz kilka dyscyplin na temat których posiadasz największą wiedzę.
 3. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z zakładami nie rzucaj się na głęboką wodę i zacznij od zakładów pojedynczych. Szansa na wygraną waha się tam od 30 do 50 %. W przypadku zakładów wielokrotnych szanse są o wiele mniejsze.
 4. Skorzystaj z zakładów bez ryzyka dostępnych u bukmacherów, dzięki temu unikniesz utraty środków.
 5. Analizuj swoje zakłady, stwórz ich historię i wyciągaj wnioski na przyszłość.

Wskazówki dla zaawansowanych

 1. Załóż konto u więcej niż jednego bukmachera. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepszą ofertę zakładu z najkorzystniejszym kursem. A przy okazji skorzystasz z wielu bonusów powitalnych i dla stałych graczy.
 2. Analizuj kursy. Przed postawieniem zakładu zapoznaj się z historią kursów na daną drużynę czy zawodnika, skorzystaj z porównywarek dostępnych w internecie. Z pewnością pomogą ci one w typowaniu.
 3. Słuchaj typerów. Warto korzystać z rad bardziej doświadczonych osób niż my.
 4. Value betting – szukaj i stawiaj zakłady, które dadzą ci zysk; znajdź błędy bukmachera w kursach i wykorzystaj je.
 5. Korzystaj z bonusów i promocji przygotowanych przez bukmacherów dla graczy, dzięki mądrej grze możesz zdobyć dodatkowe środki. Sprawdź kody promocyjne i jak możesz je wykorzystać na zakłady.

Bonusy na start i promocje dla graczy

Rozwińmy nieco ostatnią wskazówkę. Każdy bukmacher posiada ofertę powitalną dla osób, które się u nich zarejestrują. Są to bonusy od depozytu, zakłady bez ryzyka, freebety i bonusy bez depozytu. Bonus od depozytu wynosi zazwyczaj 100 % od naszej pierwszej wpłaty, oznacza to, że bukmacher podwoi nasz wkład i możemy za niego stawiać zakłady. Zakład bez ryzyka to świetna opcja dla początkujących, polega na tym, że gracz wpłaca depozyt, stawia zakład i w razie przegranej otrzymuje cashback (zwrot) postawionych środków. Bonusy bez depozytu to środki, które dostajemy od bukmachera za samo założenie konta. Możemy za nie postawić dowolny zakład.

Zakłady bukmacherskie dysponują też ofertą promocyjną dla osób, które posiadają u nich konto. Tam również do zdobycia są różne bonusy, oferowane są podwyższone kursy czy nagrody dla najlepszych typerów. Warto na bieżąco śledzić promocje i wykorzystywać je do zwiększenia wygranych. Opis ofert powitalnych, programów lojalnościowych i akcji bonusowych dla graczy znajdziesz w artykule: Promocje bukmacherskie.

Zasady dobrego typera piłki nożnej

Piłka nożna to nie tylko jedna z najbardziej popularnych dyscyplin wśród fanów sportu, ale również najpopularniejszy sport wśród typerów w Polsce i Europie. Ogromna ilość spotkań i rynków w ofertach bukmacherów jeszcze bardziej zachęcają do wyboru meczów piłkarskich jako wiodących selekcji na kuponie. Szczególnie dużą liczbą rynków zdarzeń może pochwalić się LV BET. Futbol ma również wiele innych zalet, które czynią tę dyscyplinę atrakcyjną do obstawiania. Dużą zaletą są bez wątpienia przejrzyste reguły i tak naprawdę całkiem wysoka przewidywalność rezultatów, przy na ogół całkiem atrakcyjnych kursach. Niemniej, wytypowanie meczów, które zapewnią nam przypływ gotówki nie jest na pewno czynnością łatwą. Oto kilka wskazówek, których na co dzień trzymają się typerzy, którzy osiągają sukcesy przy obstawianiu piłki nożnej.

1. Szukaj ciekawych rynków

Nie ograniczaj swoich selekcji wyłącznie do klasycznego zakładu na rezultat spotkania, czyli 1X2. Przykładowo, w przypadku spotkań, w których jedna z drużyn jest zdecydowanym faworytem warto zainteresować się zakładami na handicapy. Jeśli grają dwie nastawione ofensywnie drużyny, na pewno ciekawą opcją mogą okazać się BTTS lub zakłady na liczbę bramek under/over. W przypadku zespołów grających agresywnie, możemy obstawić liczbę żółtych i/lub czerwonych kartek. Warto również zainteresować się zakładami na strzelca bramki, jeżeli któryś z piłkarzy jednej lub drugiej drużyny jest obecnie w gazie. Wybór rynków jest ogromny i tylko od Twojej cierpliwości i dociekliwości zależy, czy znajdziesz jakąś perełkę, która przybliży Cię do wygrania dużych pieniędzy.

2. Korzystaj ze statystyk

Jasne jest, że jak obstawiasz piłkę nożną i inne dyscypliny, musisz dokonać wyboru meczów na kuponie w dużej mierze na podstawie danych statycznych i historycznych, gdyż jak wiadomo nie da się obejrzeć wszystkich wydarzeń sportowych. Jeśli więc planujesz na poważnie zająć się zabawą w typowanie, powinieneś znaleźć jakiś dobry serwis sportowy ze statystykami. Najprościej oczywiście poszukać w Internecie, w którym tego typu baz danych nie brakuje. Możesz również skorzystać z usług jednego z legalnych bukmacherów, którzy oferują rozbudowane statystyki w swoich serwisach. Pod tym względem jednym z najlepszych operatorów jest Fortuna.

3. Dokładnie analizuj każde spotkanie

Przyjrzyj się swoim selekcjom pod wieloma kątami. Punkt niejako wynikający z tego co napisaliśmy powyżej. Gdy już znajdziesz dobre źródła danych, z czasem nauczysz się z nich poprawnie korzystać, a co za tym idzie znacznie zwiększysz swoje szanse w nierównej grze z bukmacherem. Przed meczem warto więc sprawdzić czy kluczowi piłkarze obstawianego przez nas zespołu nie są kontuzjowani bądź zawieszeni; dowiedz się jak wyglądały poprzednie spotkania pomiędzy obydwiema drużynami; poszukaj informacji czy zespół nie jest akurat szargany jakimiś wewnętrznymi konfliktami; sprawdź kalendarz spotkań drużyn biorących udział w typowanym spotkaniu – jeśli jedna z nich grała w tygodniu np. w europejskich pucharach, niewykluczone, że jej piłkarze będą nieco przemęczeni, a co za tym idzie w słabszej formie; śledź wahania kursów – jeśli kurs na dane zdarzenie rośnie, oznacza to, że wydarzyło się coś przez co szanse drużyny spadły i vice-versa. Pamiętaj, że im więcej danych uda Ci się zgromadzić, tym większe będziesz miał szanse na ostateczny sukces.

4. Załóż konta u kilku bukmacherów

Jeżeli naprawdę planujesz zaangażować się w typowanie, ograniczenie liczby kont u bukmacherów do jednego może na dłuższą metę okazać się niekorzystne. Wraz z nabieranym doświadczeniem, zauważysz, że czasem nawet niewielkie różnice w kursach na poszczególne spotkania mogą mieć przełożenie na duże różnice w wygranych. Do tego powinieneś wziąć pod uwagę, że bukmacherzy różnią się znacznie ofertą rynków, zdarzeń, a nawet dostępnych lig i dyscyplin. Ponadto, jasne jest, że nie wszyscy bukmacherzy specjalizują się w piłce nożnej, a co za tym idzie mogą mieć przez to uboższą ofertę lub niższe kursy, albo brak transmisji z danej ligi. Gdy już staniesz się bukmacherskim wyjadaczem zrozumiesz, że możesz również zarobić na arbitrażu, który został opisany w dalszej części tekstu. Pamiętaj przy tym, by zawsze wybierać usługi legalnych bukmacherów. Jak obstawiasz mecze w STS, Fortunie, Totolotku, forBET, LVBET, PZBUK, eWinner i u innych licencjonowanych operatorów, możesz mieć pewność, że grasz w zgodzie z literą polskiego prawa i nie unikniesz jakichkolwiek konsekwencji ze strony skarbówki! Legalni operatorzy to jedyna opcja, jeśli pytasz, gdzie obstawiać piłkę nożną i inne dyscypliny. Przy okazji będziesz mógł zdobyć środki na zakłady w ramach ich ofert powitalnych.

5. Unikaj obstawiania taśm

Pamiętaj, że im mniej selekcji na kuponie, tym lepiej. OK, czasem fajnie jest wysłać tasiemkę z kilkunastoma selekcjami o niskich kursach i liczyć, że uda nam się na niej zarobić. Niemniej, sport bywa nieprzewidywalny i często zdarza się, że nawet największe pewniaki kończą się niespodzianką, a co za tym rozczarowaniem dla ogromnej rzeszy typerów na całym świecie. Zamiast iść w ilość, zdecydowanie lepiej wybrać jakość. Dobrze przemyślany typ o wyższym kursie, na ogół przynosi większe korzyści i daje większe szanse na wygraną niż kilka spotkań o niewysokich kursach.

6. Naucz się wyliczać wartość zakładu

Naucz się wyliczać value zakładu. „Valuebety”, czyli w wolnym tłumaczeniu wartościowe zakłady, to Święty Graal zakładów bukmacherskich. Nie chodzi tutaj o obstawianie „pewniaków” po niskich kursach, ale o wybór meczów w oparciu o ich kurs i potencjalne szanse na wytypowanie ich rezultatu. Jest to zdecydowanie wyższa szkoła typerskiej jazdy, jednak, jeśli uda Ci się ją opanować, szybko zauważysz, że metoda ta może przynieść Ci spore korzyści w postaci czystego zysku finansowego. Value danego zakładu obliczamy za pomocą następującego równania:

% szans na trafienie zdarzenia/100 x kurs tego zdarzenia u buka

Jeśli wynik tego równania będzie większy niż 1, to obstawiany przez nas zakład ma pozytywne value. W przeciwnym razie, zakład nie jest warty naszej uwagi. Skąd wziąć pierwszą z wartości? Możemy ją określić z pomocą własnej wiedzy lub obliczyć szansę procentową danej drużyny na podstawie kursów meczowych pomniejszonych o marżę bukmacherską.

Częste błędy bukmacherów

Co ciekawe, istnieje możliwość, by pokonać bukmachera przez wykorzystanie jego błędów. W ofertach bukmacherskich nie brakuje bowiem błędów, z których co bystrzejsi i bardziej doświadczeni bukmacherzy nauczyli się korzystać. Poznajmy dwa najważniejsze z nich.

Źle wyliczone kursy

Prawdopodobnie najczęstszy błąd bukmacherów. Mimo iż mają oni dostęp do wiedzy największych fachowców w branży, którzy dodatkowo wyposażeni są w najdoskonalsze narzędzia analityczne, przy ogromnej liczbie spotkań nietrudno o błędy, często wręcz oczywiste. Wprawiony typer powinien umieć odpowiednio wykorzystać tego typu niedopatrzenia. Żeby samodzielnie określić szanse zespołu w danym spotkaniu, przydatne okaże się podane wcześniej równanie na wyliczanie value zakładu. Tego typu błędy zdarzają się zarówno w przypadku zakładów przedmeczowych, jak i zakładów na żywo.

Arbitraż, czyli prawdziwy „pewniak”

Jeśli jest w zakładach bukmacherskich coś co przy obstawianiu zakładów jest prawdziwym pewniakiem, to jest to na pewno związane z grą arbitrażową. Żeby móc skorzystać z tej metody niezbędne będą konta u kilku bukmacherów. Przeglądając oferty każdego z nich szukamy arbitrażu, czyli opcji kursowej, która w obydwu przypadkach zapewni nam zysk. Za przykład może posłużyć zakład na BTTS. W przypadku wyrównanych szans na wystąpienie strzelenie lub niestrzelenie bramek przez obydwa zespoły może okazać się, że jeden z buków wystawi kurs wynoszący np. 2,10 na TAK, a drugi, dajmy na to, 2,08 na NIE. Wówczas, jeśli postawimy pieniądze na każdy z tych zakładów, to niezależnie od rezultatu będziemy do przodu!

Częste błędy typerów

W zakładach bukmacherskich liczy się nie tylko wiedza sportowa, ale i doświadczenie. Na ogół nabieramy go wraz z kolejnymi obstawianymi kuponami, a co za tym idzie wyciągamy wnioski z własnych niepowodzeń. Oto kilka częstych błędów popełnianych przez graczy zarówno na początku przygody z typowaniem, jak i wynikających z rutyny.

Nie bądź chciwy!

Nie dobieraj kolejnych spotkań do kuponu. Jednym z najczęstszych błędów wśród początkujących jest dokładanie kolejnych spotkań do kuponu, by zwiększyć wysokość ewentualnej wygranej. Z doświadczenia wiem, że to dołożone na ostatnią chwilę spotkania na podbicie kursu często nie wchodzą. Zamiast tego wybierz przeanalizowane wcześniej spotkania i trzymaj się ich do chwili wysłania kuponu.

Nie obstawiaj meczów ulubionych drużyn

Pamiętaj, żeby nie obstawiać meczów sercem, a głową. Polecamy unikać spotkań, w których grają Twoje ulubione drużyny, przykładowo reprezentacja Polski w piłce nożnej. Zdajemy sobie sprawę, że oglądanie tego typu spotkań z obstawionych kuponem w ręku gwarantuje dużo większą dawkę emocji. Niemniej, typując korzystny wynik zespołu, z którym sympatyzujemy bardzo często nie do końca kierujemy się zdrowym rozsądkiem, przez co znacznie zmniejszamy swoje szanse na powodzenie. Należy mieć to na uwadze, szczególnie jeśli stawiamy większe sumy.

Nie próbuj się odegrać na siłę

Częstym błędem typerów, tym razem nie tylko początkujących, jest podejmowanie prób szybkiego odegrania się. Wraz z porażkami tracimy zimną krew, a przez to również zdolność do prawidłowego analizowania meczów. Prowadzi to często do frustracji i kolejnych przegranych. Dlatego też zamiast typować pod przysłowiowym ciśnieniem, zrób sobie przerwę, najlepiej kilkudniową i wróć do gry skoncentrowany, a co za tym idzie skuteczniejszy!

Nie przeginaj – graj odpowiedzialnie

Prawdopodobnie najważniejsza porada w całym tym tekście. Zakłady bukmacherskie to co prawda świetna zabawa, jednak jest to również hazard, a więc coś potencjalnie niebezpiecznego. Musisz więc pamiętać, by grać odpowiedzialnie. Jeśli mimo kolejnych porażek dalej starasz się odgrywać inwestując w to coraz większe sumy, to jest to znak, że powinieneś prawdopodobnie poszukać pomocy u specjalistów. Uzależnienie od hazardu może bowiem wyrządzić szkody nie tylko Tobie, ale i Twoim bliskim.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy obstawiasz mecze online czy u stacjonarnych bukmacherów, czy grasz codziennie czy od czasu do czasu, pamiętaj, by traktować zakłady bukmacherskie jako dobrą zabawę. Oczywiście fajnie jest wygrywać przy tym duże pieniądze, jednak jak wiadomo nie zawsze się to udaje. Musisz wiedzieć, że nie ma wielu typerów, którzy grają regularnie i za każdym razem są do przodu. Niemniej, jeśli będziesz trzymał się podstawowych zasad z naszego poradnika, to zdołasz znacznie zwiększyć swoje szanse na ogrywanie buków, a co za tym idzie na wyjście na plus. Nie pozostaje nam więc nic innego jak życzyć Ci wytrwałości i zieloności na jak największej liczbie obstawianych kuponów.