Jak obstawiać wyścigi konne? Poradnik

Spis treści

Wyścigi konne to jedna z najbardziej klasycznych dyscyplin sportowych jakie można sobie wyobrazić. Przez dziesięciolecia tradycyjnie kojarzone z wyższymi klasami społecznymi, obecnie stały się ogólnodostępną rozrywką dla typerów, w której na dobrą sprawę może sprawdzić się każdy, kto posiada konto u bukmachera oferującego wyścigi konne. Żeby jednak skutecznie obstawiać tę szlachetną dyscyplinę, należy poznać kilka niezbędnych podstaw. Właśnie w tym celu powstał ten artykuł.

Wyścigi konne – zakłady online

Niegdyś zakłady na wyścigi konne można było obstawiać głównie na torach wyścigowych, takich jak nasz rodzimy Służewiec. W obecnych czasach przestało to być aż tak skomplikowane, gdyż wyścigi konne są dostępne online. Wszystko co nam potrzebne to konto u bukmachera posiadającego tę dyscyplinę w swojej ofercie. Poznajmy kilku z nich.

Fortuna

Zakłady na wyścigi konne oferuje bukmacher Fortuna, którego śmiało można nazwać jednym z liderów polskiego rynku zakładów bukmacherskich, również jeśli mówimy o tej dyscyplinie. W jego ofercie znajdziemy ogromną liczbę torów, z różnych krajów, a nawet kontynentów, więc możliwe jest obstawianie wyścigów konnych praktycznie przez cały rok. W przypadku tego bukmachera obstawiać możemy pozycje określonych koni, od zwycięstwa (V) po pozycje 1-2, 1-3, 1-4. Ponadto, Fortuna umożliwia obstawianie wirtualnych wyścigów konnych, które dostępne są całodobowo i na bardzo zbliżonych zasadach.

STS

O fanach tej dyscypliny nie zapomniał również największy bukmacher w Polsce, STS. Zakłady na wyścigi konne u tego buka są prowadzone w nieco inny sposób niż w Fortunie, gdyż STS skupia się głównie na pojedynkach H2H pomiędzy uczestnikami zespołu, chociaż zakłady na zwycięzcę również są w niektórych przypadkach dostępne. Można by trochę ponarzekać na liczbę wyścigów, jednak i tak nie jest źle. STS posiada wyścigi koni również w swojej ofercie sportów wirtualnych, w dodatku z dużą liczbą dostępnych rynków.

TOTALbet

Wyścigi konne oferuje też bukmacher TOTALbet, chociaż na nieco mniejszą skalę niż operatorzy opisani powyżej. Umożliwia on obstawianie zagranicznych wyścigów w formie bezpośrednich pojedynków pomiędzy dwoma końmi, czyli H2H. Wyścigów jest co prawda niewiele, jednak pojawiają się w ofercie tego bukmachera regularnie. Ponadto, możemy cały czas obstawiać wirtualne wyścigi koni w efektownej oprawie i z dużą liczbą rynków.

Traf

Wyścigi konne to główna i tak naprawdę jedyna specjalizacja należącego do Totalizatora Sportowego bukmachera. W jego ofercie znajdziemy wyścigi z Polski i z zagranicy, wraz z transmisjami na żywo. Obstawianie odbywa się na takich samych zasadach, co w przypadku zakładów na torach wyścigowych. Gracze zyskują dostęp do statystyk oraz programów z poszczególnych wyścigów konnych z typami od ekspertów. Niestety, oferta tego buka jest dość ograniczona i często najzwyczajniej nie ma czego obstawiać.

Bukmacherzy z wirtualnymi wyścigami koni

Zakłady na wirtualne wyścigi konne

Chociaż nie wszyscy bukmacherzy mają w swoich ofertach wyścigi koni z prawdziwych torów, to znakomita większość umożliwia obstawianie tej dyscypliny w formie wirtualnej. W przypadku polskich operatorów możemy wyszczególnić dwie podstawowe formy tego typu wyścigów:

  • wyścigi koni,
  • wyścigi rydwanów.

Pierwsze z nich znajdziemy u każdego buka z virtualami. Poza wspomnianymi wcześniej Fortuną, STS i TOTALbet, tego typu zakłady oferują również LVBET, forBET i PZBUK. Większość z nich pozwala obstawiać rynki znane z prawdziwych torów wyścigowych, w tym porządek, dwójka, dubla czy tripla.

Drugi typ zakładów na konie, czyli wyścigi rydwanów, znajdziemy dodatkowo u bukmachera korzystającego z usług dostawcy sportów wirtualnych LEAP Gaming, czyli w LVBET. Wśród dostępnych do obstawiania na tę grę zakładów znajdziemy zakłady na wygraną, zakłady na miejsce, prognozę i tricast.

Chociaż sporty wirtualne generowane są w sposób cyfrowy, za pomocą algorytmu, nie można powiedzieć, że nie są w stanie dostarczyć graczom sporej dawki emocji. Wyścigi koni u legalnych polskich bukmacherów mają świetną oprawę graficzną i co najważniejsze, gonitwy odbywają się co kilka minut, a co za tym idzie, właśnie w takich odstępach czasu możemy obstawiać. Daje to sporo okazji do gry i wiele szans na wygrane, a co więcej, istnieje możliwość uzyskania bonusu na tego typu zakłady, również dzięki kodom bonusowym.

Typy zakładów na wyścigi konne u bukmacherów

Jeśli chcemy zacząć obstawiać wyścigi konne na poważnie, to warto poznać dostępne do obstawiania rynki, które znajdziemy nie tylko u legalnych bukmacherów, ale i na torach wyścigowych.

Zakłady jednogonitwowe:

  • Zwyczajny – najprostszy typ zakładu. Gracz ma za zadanie wytypować zwycięzcę danego wyścigu
  • Porządek – w przypadku tego zakładu, gracz musi wytypować konie, które w dowolnej kolejności zajmą dwa pierwsze miejsca w wyścigu
  • Dwójka – zakład nieco trudniejszy, gdyż tym razem należy wytypować nie tylko dwa pierwsze konie, ale i ich prawidłową kolejność na mecie
  • Trójka – zakład bardzo podobny do „dwójki”, z tą różnicą, że musimy wytypować w prawidłowej kolejności trzy pierwsze konie
  • Czwórka – jak wyżej, z tym, że w tym wypadku typujemy prawidłową kolejność czterech pierwszych miejsc

Zakłady wielogonitwowe:

  • Dubla – celem tego zakładu jest wytypowanie zwycięzców dwóch gonitw
  • Tripla – praktycznie to samo co „dubla”, z tą różnicą, że obstawiamy zwycięzców trzech wyścigów
  • Kwinta – jak wyżej, jednak w tym wypadku obstawiamy cztery gonitwy
  • Septyma – obstawiamy zwycięzców pięciu gonitw
  • Systemy – zakłady na kombinacje na wybrane konie

Jak obstawiać wyścigi konne? Porady typera

Wyścigi konne i zakłady na nie mogą dostarczyć sporej dawki adrenaliny, jednak nie jest to prosta zabawa, szczególnie na samym jej początku. Oto 5 żelaznych porad, których warto się trzymać.

  1. Dokonaj dokładnej analizy. Staraj się odrobić zadanie domowe za każdym razem, gdy zasiadasz do obstawiania wyścigów konnych. W tym celu, wyszukaj możliwie dużą ilość danych na temat formy poszczególnych koni i ich dżokejów. Kluczową rolę mogą odegrać niuanse, takie jak waga dżokeja, typ i dystans wyścigu, czy ostatnia forma poszczególnych koni biorących w nim udział. W tym celu najlepiej jest wyszukać program z danego wydarzenia.
  2. Obstawiaj różne rodzaje zakładów. Nie ograniczaj się do podstawowego zakładu na zwycięzcę. Naprawdę warto zainteresować się innymi rynkami, które pozwolą Ci zwiększyć swoje szanse lub zwiększą wysokość Twojej ewentualnej wygranej. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę, to warto byś poeksperymentował na niewysokich stawkach.
  3. Szukaj najwyższych kursów. Jedna z żelaznych zasad obstawiania, często jednak ignorowana przez początkujących typerów. Nawet niewielkie różnice w kursach na poszczególne zdarzenia przy grze na wyższych stawkach mogą mieć duże przełożenie na nasze wygrane. Przed obstawianiem warto więc zrobić research u poszczególnych buków.
  4. Obstawiaj wiele wyścigów (ale nie wszystkie). Zasada w tej strategii jest prosta – obstawiając większą liczbę wyścigów, zwiększamy jednocześnie swoje szanse na wygraną. Czysty rachunek prawdopodobieństwa w praktyce. Stawiając więcej, zyskujemy przy okazji większe doświadczenie, co również poprawia nasze szanse w nierównej walce z bukmacherem. Warto jednak zachować przy tym pewien umiar.
  5. Wybierz bukmachera z dobrą ofertą promocyjną. Dzięki temu zyskasz dodatkowe środki na darmowe zakłady, a co za tym idzie nie będziesz musiał ryzykować swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Dobrą metodą jest również podanie kodu bonusowego przy rejestracji, który zagwarantuje Ci maksymalną ilość środków w ramach oferty powitalnej!
  6. Kontroluj swój budżet i graj odpowiedzialnie. Pamiętaj, by za każdym razem, gdy siadasz do obstawiania ustalić sobie budżet jaki chcesz poświęcić na zakłady i pod żadnym pozorem nie przekraczaj go! Dzięki temu będziesz miał kontrolę nad swoimi wydatkami i będziesz miał pewność, że na nie zostaniesz z niczym.

Najsłynniejsze tory wyścigowe

Poniżej znajdziesz listę najsłynniejszych torów do wyścigów konnych na świecie. Oczywiście kursy na zawody rozgrywane na nich znajdziesz w ofercie legalnych polskich bukmacherów.

Ascot

Brytyjski tor, który ma powiązania z tamtejszą rodziną królewską. Znajduje się w East Berkshire i odbywa się na nim aż 9 z 32 brytyjskich wyścigów grupy I. Najbardziej znane z nich to The Gold Cup oraz King George VI and Queen Elizabeth Stakes. Od momentu jego otwarcia, tj. od 1711 roku tor ten ma powiązania z brytyjską rodziną królewską, której członkowie często pojawiają się na nim w rolach widzów. Zamek Windsor znajduje się w końcu nieopodal tego obiektu. Podczas tygodnia wyścigowego Royal Ascot, obiekt odwiedza ponad 300 tysięcy ludzi, a pula nagród podczas tego wydarzenia sięga 5 milionów funtów.

Churchill Downs

Amerykański tor, który znajduje się w Louisville w stanie Kentucky. Obiekt ten jest znany z goszczenia „najbardziej ekscytujących dwóch minut w sporcie”, czyli Kentucky Derby, które odbywa się w pierwszą sobotę maja. W 2015 roku, podczas tych zawodów na Churchill Downs stawiło się 170513 osób, co jest rekordem, jeśli chodzi o najpopularniejsze wydarzenia sportowe w USA. Innym słynnym wydarzeniem na tym obiekcie jest Kentucky Oaks. Tor otwarto w 1875 roku, a obecnie wyścigi na nim odbywają się z reguły cztery razy w tygodniu.

Longchamp

Otwarty w 1857 roku tor wyścigowy, który znajduje się w stolicy Francji, Paryżu. l’ Hippodrome de Longchamp to olbrzymi obiekt, który zlokalizowany jest nad Sekwaną. Na Longchamp znajduje się kilka torów o długości od 1 do 4 km. Większość francuskich wyścigów Grupy I odbywa się właśnie tutaj, a najsłynniejszy z nich to Prix de l’Arc de Triomphe, uważany przez wielu za najbardziej prestiżowy wyścig na Starym Kontynencie.

Epsom Downs

Kolejny brytyjski tor w naszym zestawieniu, który ma za sobą piękną historię. Pierwszy zarejestrowany wyścig odbył się tutaj w 1661 roku, chociaż wielu historyków uważa, że mogły być one rozgrywane w tym miejscu jeszcze wcześniej. Epsom Downs znany jest z najsłynniejszego z klasycznych wyścigów w Wielkiej Brytanii, czyli The Derby (znanego również jako Epsom Derby). Obiekt jest w stanie pomieścić blisko 120 tysięcy widzów, a w 2009 został dodatkowo rozbudowany o kolejne 11 tysięcy miejsc.

Meydan

Zdecydowanie najmłodszy tor w tym zestawieniu. Dubajski Meydan został otwarty w 2010 roku, jednak na przestrzeni zaledwie jednej dekady udało mu się zbić ogromny kapitał i stać się jednym z najbardziej prestiżowych obiektów wyścigowych. Jego cechą rozpoznawalną jest główna trybuna, która rozciąga się na ponad mile i może pomieścić 60 tysięcy widzów, a na jej obszarze znajdują się jeszcze m. in. 5-gwiazdkowy hotel, muzeum i restauracje. Jednym słowem przepych i rozmach, do których arabscy szejkowie zdążyli nas już przyzwyczaić. Najważniejszym wydarzeniem na tym torze jest Dubai World Cup.