Załóż konto u bukmachera ComeOn i graj bez ryzyka

Pewne systemy bukmacherskie

Marzeniem chyba każdego typera, szczególnie początkującego, jest zarabianie sporych pieniędzy na zakładach bukmacherskich. Niestety, rzeczywistość często brutalnie weryfikuje te marzenia i wielu graczy kończy na minusie lub co najwyżej z niewielkimi zyskami.

Spis treści

Samo obstawianie kuponów akumulacyjnych tak naprawdę niezbyt często zapewnia wymierne korzyści. Na szczęście istnieją różne sposoby na zminimalizowanie strat z obstawiania, takich jak darmowe strategie i systemy bukmacherskie na zakłady. Postanowiliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym z nich, by sprawdzić na czym polegają i czy rzeczywiście mogą zagwarantować graczom wymierne korzyści.

Progresja

Progresja system bukmacherski

Jednym z najpopularniejszych systemów, które stosowane są nie tylko w zakładach bukmacherskich, ale również w innych formach hazardu, jest gra na progresję. Głównym założeniem tego systemu jest obstawianie ciągu zakładów sportowych po stawce, której wartość uzależniona jest od rezultatu wcześniejszego zakładu. Jest kilka najpopularniejszych typów zakładów na progresję.

Strategia Martingale’a

Ta metoda progresji bukmacherskiej polega na podwajaniu stawki każdego kolejnego zakładu, jeśli poprzedni zakład nie zostanie prawidłowo wytypowany, przykładowo według wzoru 2 PLN – 4 PLN – 8 PLN – 16 PLN – 32 PLN. Typerzy najczęściej stosują te systemy bukmacherskie do obstawiania remisów w zakładach trzydrogowych na piłkę nożną lub hokej na lodzie. 

Strategia Fibonacci

Metoda progresji zbliżona w swoim mechanizmie do opisanego powyżej systemu Martingale, z tą różnicą, że stawka za jaką obstawiamy zakład ma być sumą dwóch poprzednich stawek, przykładowo według wzoru 2 PLN – 2 PLN­ – 4 PLN – 6 PLN – 10 PLN. Podobnie jak w przypadku systemu Martingale’a, system ten jest najbardziej opłacalny przy obstawianiu zdarzeń o kursach w okolicach 3,0 lub wyższych, a więc najlepiej remisów. 

System stałego profitu

System na progresję, którego głównym założeniem jest zaplanowanie serii zakładów bukmacherskich, które zapewnią nam określony zysk, przy czym kwota profitu nie powinna przekraczać 80% kwoty wyjściowej. Kursy poszczególnych zakładów są więc znacznie niższe niż w przypadku systemu Fibonacciego i Martingale’a.

Strategia Greenwood

System łączący założenia metody Martingale oraz systemu stałego profitu. Stosuje się go głównie przy obstawianiu zakładów AKO o kursie łącznym w granicach 7,0. Kluczowym elementem tego systemu jest gra za stawkę, która pozwoli pokryć koszty wszystkich obstawionych wcześniej zakładów i dodatkowo wypracować zysk. 

Gra na progresję, chociaż w teorii powinna za każdym razem zagwarantować graczom finalny zysk, tak naprawdę z reguły wiąże się z wysokim poziomem ryzyka bankructwa, a do tego wymaga z reguły sporego budżetu, jeśli myślimy o poważnej stopie zwrotu. Dlatego też, nie mogę z czystym sumieniem polecić żadnego wariantu tego systemu.

Value Betting

System Value Betting

Value Betting, czyli wyszukiwanie wartościowych zakładów. Wśród graczy wykorzystujących systemy bukmacherskie jest to jedna z najpopularniejszych strategii. Niestety, z pewnością nie należy do najprostszych. Metoda ta ma szerokie zastosowanie, nie tylko w obstawianiu, ale również w inwestowaniu. Zadaniem gracza jest poprawne zidentyfikowanie wartości (ang. „value”) zakładu, a więc określenie czy jego kurs został wyceniony przez bukmachera wyżej niż jest rzeczywiście wart.

Jak określić value zakładu?

Nie jest to czynność prosta, jednak doświadczeni typerzy mają na to swoje sposoby, m. in. poprzez zastosowanie działań matematycznych, czy analizę szans obydwu ekip w oparciu o zebrane informacje dotyczące danego wydarzenia, takie jak lista kontuzjowanych graczy, czy wyniki poprzednich spotkań drużyn/zawodników. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku zgromadzenie jak największej ilości danych.

Jak można samodzielnie obliczyć value zakładu? Przykładowo, weźmy zakład na handicap azjatycki pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań. Stosunek szans na wystąpienie wygranej Legii (-0,5) i remisu lub wygranej Lecha naszym zdaniem wynosi 52% do 48%. Następnie sprawdzamy value zakładu przez przeliczenie szans procentowych na kursy w następujący sposób:

  • 100/52% = 1,92
  • 100/48% = 2,08

Teraz, gdy znamy już wartość zakładu, pozostaje nam znaleźć ofertę bukmachera, która będzie bardziej atrakcyjna od kursu, który samodzielnie wyliczyliśmy. Załóżmy, że znaleźliśmy ofertę na wygraną Legii w handicapie, która wynosi 2,10. Żeby obliczyć value tego kursu, dzielimy kurs wyliczony przez nas przez kurs bukmachera:

  • 1.92/2,10 x 100 = 9,14%

Value zakładu na wygraną Legii wynosi 9,14%. Jest więc całkiem wartościowy i z pewnością godny uwagi, jeśli myślimy o zawarciu go na naszym kuponie, o ile oczywiście udało nam się prawidłowo oszacować szanse na wystąpienie tego rezultaty. Należy bowiem pamiętać, że system ten wymaga wysokiego stopnia wiedzy ze strony typerów – samo oszacowanie szans na wystąpienie danego zdarzenia nie należy do rzeczy łatwych i wymaga sporego doświadczenia i know-how na temat ustalania kursów. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to jeden z najskuteczniejszych systemów bukmacherskich.

Kryterium Kelly’ego – ustalanie stawek na poziomie eksperckim

Kryterium Kelly'ego system bukmacherski

Kolejnym sprawdzonym narzędziem w arsenale sprawnego typera jest kryterium Kelly’ego, które w połączeniu z value bettingiem może okazać się niezwykle skutecznym orężem w potyczkach z bukmacherem. Jest to równanie matematyczne, które zostało opracowane przez amerykańskiego naukowca, Johna Larry’ego Kelly’ego Jr. w latach 50. XX wieku, ma za zadanie maksymalizację zysku z obstawianych stawek przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka straty. Samo równanie na określenie wygląda w następujący sposób:

Stawka = [(kurs x procentowa szansa na wygraną) – 1] / (kurs – 1) x 100

Gracz musi więc, podobnie jak w przypadku value bettingu, samodzielnie oszacować szanse na wygraną. Po raz kolejny niezbędna okazuje się więc wiedza bukmacherska co najmniej na zaawansowanym poziomie.

Jak działa kryterium Kelly’ego w praktyce?

Załóżmy, że wyliczyliśmy szanse na trafienie zakładu o kursie 2,0 na 60%. Podstawiamy więc nasze dane do wzoru:

Stawka = [(2,0 x 0,6) – 1) / (2,0 – 1)] x 100

Stawka = [(1,2 – 1) / 1,0] x 100

Stawka = 20%

Tym samym, według tego wzoru, stawka jaką powinniśmy postawić na nasz zakład powinna wynosić 20% naszego budżetu. Jeśli więc nasz budżet to 1000 PLN, to powinniśmy obstawić kupon za 200 PLN. Należy przy tym pamiętać, że Kryterium Kelly’ego to czysta matematyka, która powinna nam zapewnić zysk na dłuższą metę, więc należy być konsekwentnym w stosowaniu tego równania, nawet jeśli nie zawsze będzie ono dla nas do końca sensowne.

Istnieje jednak jeszcze jedna zmienna, którą możemy zastosować w tym równaniu – tzw. dzielnik Kelly’ego. Z racji tego, że wyliczona przez nas stawka wynosząca 20% budżetu to dużo, możemy dodatkowo zastosować dzielnik. Z reguły zaleca się, by wynosił on od 4 do 10. Liczba ta odpowiada za to jakich kwotach będziemy operować i jednocześnie zmniejsza wahania wygranych i przegranych kwot. Dla przykładu zastosowaliśmy dzielnik na poziomie 6. Pamiętaj, że wyższy dzielnik równa się mniejszej stawce, a zarazem mniejszym ewentualnym wygranym.

Stawka = [(2,0 x 0,6) – 1) / (2,0 – 1) / 6] x 100

Stawka = [(1,2 – 1) / 1,0 / 6] x 100

Stawka = 3,33%

Wprowadzenie dodatkowej zmiennej pozwoli nam skorzystać z tej strategii nawet przy ograniczonym budżecie. Należy jednak pamiętać, że stopa zwrotu będzie wówczas niższa, jednak zarazem uda nam się zminimalizować poziom ryzyka.

Podsumowując, polecam stosować Kryterium Kelly’ego w połączeniu z wyszukiwaniem value betów, gdyż tylko w ten sposób zapewnimy sobie maksymalizację zysków. Niemniej, jak wspomniałem wcześniej, jest to strategia przeznaczona dla zaawansowanych graczy, więc jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z typowaniem, to polecam skorzystać z nieco prostszych opcji.

Arbitraż – gwarancja zysku

Arbitraż strategia bukmacherska

Gra na arbitraż to tak naprawdę jedyny pewny system bukmacherski, który na 100% zagwarantuje nam zysk. Żeby zacząć zabawę z tym systemem, należy posiadać konta u możliwie jak największej liczby bukmacherów. Dlaczego? Sprawa jest prosta – w ten sposób zyskasz dostęp do możliwie najszerszej oferty kursowej. Gra na arbitraż polega bowiem na wyszukiwaniu różnić kursowych u poszczególnych bukmacherów i obstawianiu każdej z możliwych opcji, tym samym gwarantując sobie zysk. Co oczywiste, strategia tego typu najlepiej sprawdza się w przypadku zakładów dwudrogowych. Przykładowo, obstawiamy zakład na liczbę bramek w formie under i over:

Bukmacher A wystawia kurs na over 2,5 po kursie 2,10

Bukmacher B wystawia kurs na under 2,5 po kursie 2,10

Tym samym, obstawiając każdą z tych opcji u dwóch bukmacherów mamy pewność, że zyskamy na tym zakładzie pewną kwotę, niezależnie od tego jaki będzie rezultat spotkania. Zakłady tego typu to tzw. „surebety”, a więc Święty Graal typowania.

Warto odnotować, że gra na arbitraż ma również swoje wady. Z pewnością dla graczy z Polski kłopotliwy może okazać się podatek pobierany za zakłady, który w naszym kraju wynosi 12%. Na szczęście, niektórzy operatorzy pozwalają korzystać z promocji, takich jak gra bez podatku, jednak pole manewru w tym wypadku często jest dość ograniczone. Drugim problemem są limity, które bukmacherzy nakładają na graczy, którzy w ewidentny sposób i notorycznie korzystają z tej metody.

Ciekawą alternatywą mogą okazać się giełdy bukmacherskie, w których ryzyko nałożenia limitów praktycznie nie istnieje. Po raz kolejny jednak polscy gracze mogą poczuć się rozczarowani – do tej pory żadna giełda bukmacherska nie uzyskała licencji na prowadzenie legalnej działalności w kraju nad Wisłą. W Polsce możliwe jest natomiast typowanie w legalnych zakładach bukmacherskich online.

Matched Betting, czyli zarabianie na bonusach

Rozwinięciem gry na arbitraż jest tzw. matched betting. Polega on na wykorzystaniu opisanej powyżej strategii przy obstawianiu zakładów za środki z bonusów powitalnych i różnego rodzaju promocji dla graczy już posiadających konto, takich jak freebety czy darmowe zakłady. Należy jednak pamiętać, że wymagania dotyczące obrotu u niektórych bukmacherów są tak skonstruowane, by uniemożliwić zastosowanie tej strategii. Niemniej, operatorzy bywają hojni, jeśli chodzi o oferty promocyjne i niemal zawsze istnieje możliwość, by coś na nich zyskać. Pamiętaj, że dodatkowe środki na darmowe zakłady możesz zdobyć dzięki naszym ekskluzywnym kodom promocyjnym, które znajdziesz w naszym serwisie.

Śledzenie wahań kursów

Strategia na śledzenie wahań kursów

Tego typu strategia jest znacznie prostsza niż wszystkie opisane powyżej. Wszystko czego gracz potrzebuje, by zacząć z niej korzystać, to dostęp do oferty bukmachera lub serwis internetowy, który monitoruje wahania kursów. Z reguły gracze obstawiający zakłady bukmacherskie reagują na informacje dotyczące składu, w tym kontuzje zawodników lub zmiany na stanowisku trenerskim i stawiają na opcję, która staje się dzięki temu bardziej prawdopodobna. W ten sposób możemy szybko uzyskać dostęp do bardzo ciekawych typów bukmacherskich, które często mogą mieć znakomite value, o ile kurs nie zdążył już poszybować znacznie w dół.

Wahania kursów bardzo wyraźnie było widać przy okazji pandemii Covid-19. Jeśli w jakiejś drużynie wykryto przypadki zakażenia, kursy na korzystny dla nich wynik niemal natychmiast rosły, a na wygraną ich przeciwników automatycznie malały. Wadą tego typu strategii jest to, że na ogół bardzo ważna jest szybka reakcja. W przeciwnym wypadku kurs na interesujący nas zakład może szybko okazać się mało opłacalny.

Gra po płaskiej stawce

Strategia gra po płaskiej stawce

Klasyk, który jest bardzo popularny wśród graczy dopiero rozpoczynających swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi. Głównym, a zarazem jedynym założeniem tego typu strategii jest regularne obstawianie kuponów po tej samej stawce, przykładowo 10 PLN. Jeśli obstawiamy mecze codziennie, można łatwo wyliczyć, że w ciągu miesiąca przeznaczymy na ten cel około 300 PLN. Strategia ta co prawda nie zagwarantuje nam wysokich zysków, jednak z pewnością pozwoli nabrać doświadczenia i oswoić się z niełatwą sztuką typowania.

Żeby zmaksymalizować korzyści z tej strategii, należy jednocześnie prowadzić dziennik obstawionych zakładów, w którym uwzględnione zostaną zyski i straty, a także najlepiej dodatkowe dane dotyczące typowanych przez nas spotkań w formie wniosków. W ten sposób w niedługim czasie wejdziesz w posiadanie niemałego kompendium wiedzy bukmacherskiej, którą później będziesz mógł wykorzystać przy obstawianiu kolejnych kuponów.

Darmowe strategie i systemy bukmacherskie – czy warto?

Systemy bukmacherskie i strategie na zakłady praktycznie zawsze mają na celu maksymalizację zysków. Niestety, nie każda z opisanych przez nas metod gwarantuje za każdym razem wygrane. Dlatego też, nie możemy polecić każdej z nich wszystkim typom graczy. Początkujący typerzy powinni z pewnością zainteresować się grą po płaskiej stawce. Gracze zaawansowani powinni dążyć do doskonalenia swoich umiejętności w wyszukiwaniu value betów. Cierpliwym typerom, ukierunkowanym na czysty zysk, powinna przypaść gra na arbitraż oraz matched betting.

Systemy bukmacherskie to temat na tyle złożony, że każdy fan obstawiania powinien znaleźć coś dla siebie. Mam wielką nadzieję, że i Ty znalazłeś tu systemy bukmacherskie, która spełnią Twoje oczekiwania. Pozostaje mi życzyć zieloności, wysokich wygranych i odpowiedzialnej gry.