Jak grać taśmy? Kupony AKO w praktyce

Zakłady na AKO, akumulatory, albo inaczej popularne „taśmy”, to typ zakładów bukmacherskich, w których gracz obstawia więcej niż jedno zdarzenie. Wyróżniają je atrakcyjne kursy, z reguły wielokrotnie wyższe niż w przypadku zakładów typu SOLO.

Spis treści

Wartość tego typu zakładów ustalamy poprzez przemnożenie przez siebie kursów kolejnych zdarzeń na kuponie, a następnie przez stawkę. Na koniec trzeba jeszcze odjąć jeszcze wartość podatku, który w naszym kraju wynosi 12%. Równanie na AKO wyglądałoby więc tak:

Zdarzenie 1 x Zdarzenie 2 x Zdarzenie 3 x …4 x …5 x stawka – 12%

Nietrudno więc się domyślić, że większa ilość zdarzeń na kuponie AKO równa się z większymi wygranymi. W teorii wygląda to więc bardzo ciekawie, jednak obstawianie akumulatorów nie należy do czynności łatwych, gdyż każde kolejne wydarzenie zmniejsza nasze szanse na wygraną, zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa. Mimo to, na pewno warto zainteresować się tą formą zakładów bukmacherskich. Przyjrzyjmy się więc sztuce obstawiania kuponów akumulowanym nieco bliżej i dowiedzmy się jak obstawiać, żeby wygrywać.

Jak obstawiać AKO?

Jasne jest, że nie sposób przewidzieć rezultatów wszystkich spotkań, co jednocześnie znacznie zmniejsza szanse typerów podczas obstawiania zakładów akumulowanych. Mimo iż pojedynek gracza z bukmacherem na ogół nie jest równy, to istnieją sposoby, by zwiększyć swoje szanse na wysokie wygrane. Poznajmy kilka kluczowych porad, dzięki którym staniemy się lepszymi typerami.

 1. Korzystaj z bonusów – mam tu na myśli nie tylko bonusy powitalne, dzięki którym zyskujesz środki, które będziesz mógł postawić na zakłady akumulacyjne, ale również promocje bukmacherskie stworzone bezpośrednio na akumulatory. Jasne jest, że w promowaniu tego typu zakładów mają również bukmacherzy, dla których akumulatory są głównym środkiem przychodu. Dotyczy to również bonusów powitalnych, które z reguły mają wymagania obrotowe kuponami składającymi się z określonej liczby selekcji. Niemniej, wszelkiego rodzaju bonusy i promocje dają również okazję do zarobku typerom, szczególnie tym najzdolniejszym.
 2. Korzystaj z cash out – ta nadal stosunkowo nowa opcja w zakładach bukmacherskich daje graczom możliwość wcześniejszego zamknięcia kuponu. Cash out to bardzo przydatne narzędzie, które zwiększa szanse graczy, szczególnie, jeśli na niedługo przed rozpoczęciem spotkania, ze składu obstawianej przez nas drużyny wypadnie któryż z ważnych zawodników. Jasne jest, że w przypadku skorzystania z tej opcji nasza wygrana zostanie pomniejszona, jednak jak wiadomo czasem „lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu”.
 3. Im większa liczba zdarzeń, tym mniejsze szanse na wygraną – wynika to z matematycznego rachunku prawdopodobieństwa – każde kolejne zdarzenie na kuponie zmniejsza nasze szanse na wygraną. Dlatego też, często lepiej jest obstawić mniejszą liczbę zdarzeń na kuponie z przemyślanymi typami o nieco wyższym kursie, niż liczyć na to, że wejdzie nam kilkanaście bardzo nisko wycenianych zdarzeń. Należy pamiętać, że tak naprawdę w zawodowym sporcie nie ma czegoś takiego jak „pewniaki”, ponieważ nawet, gdy dany zawodnik ma 99,9% szans na wygraną, zawsze może wystąpić jakieś wydarzenie losowe typu kontuzja czy czerwona kartka, co przekreśli nasze szanse na wygraną.
 4. Nie stawiaj wyłącznie na faworytów – nie twierdzę, że powinieneś rezygnować z typowania meczów z niewysokimi kursami, jednak ciekawe spotkanie z wysokim kursem może znacznie podnieść wartość kuponu bez konieczności obstawiania kilku dodatkowych spotkań. Jasne jest, że obstawianie spotkań o wyższych kursach wiąże się na ogół z większym ryzykiem, jednak jeśli w sprawny sposób będziesz potrafił łączyć obydwa typy zdarzeń, to możesz na tym sporo zyskać.
 5. Nie ograniczaj swoich typów do zakładów na rezultat – jasne jest, że dwu i trzydrogowe zakłady na rezultat spotkania to najpopularniejsze rynki, jednak niekoniecznie są one najbardziej zyskowne. Dlatego też, warto zagłębić się w ofertę bukmachera nieco bardziej. Spore zyski mogą zapewnić m. in. handicapy, szczególnie jeśli dany zespół sygnalizuje zwyżkę formy i/lub jest mocna u siebie; bardzo popularne zakłady na bramki w formie poniżej/powyżej i BTTS (czy obie drużyny strzelą); cieszące się w ostatnim czasie coraz większą popularnością zakłady na rzuty rożne i żółte kartki; zakłady na strzelców bramek, szczególnie jeśli na boisku zobaczymy jednego z super-snajperów danych rozgrywek. Wybór jest spory i jeśli dobrze poszukasz, to masz spore szanse, że znajdziesz dla siebie coś bardzo ciekawego.
 6. Skup się na kilku głównych dyscyplinach i ligach – mało kto chyba może nazwać się specjalistą we wszystkich sportach oferowanych przez danego bukmachera. To samo tyczy się lig na wybraną dyscyplinę, szczególnie w przypadku typowania piłki nożnej. Zamiast szukać na chybił trafił zakładów o z pozoru atrakcyjnych kursach z mało znanych ci dyscyplin i lig, polecam skupić się na dosłownie kilku sportach i rozgrywkach, w których rzeczywiście czujesz się mocny. Najlepiej wybierz te, do których statystyk i transmisji meczowych będziesz miał najłatwiejszy dostęp. Staraj się śledzić spotkania tych rozgrywek na bieżąco, a z czasem przełoży się to na wyniki!
 7. Spróbuj zakładów systemowych – jeśli bywałeś w punktach obstawiania zakładów lub śledzisz fora bukmacherskie, to najpewniej widziałeś długie taśmy podzielone na kilka bloków. Są to tzw. kupony systemowe lub blokowe. Pozwalają one graczom niejako na popełnienie jednego lub kilku błędów na kuponie. Oczywiście wygrana, w zależności od tego ile zdarzeń okaże się nietrafionych, zostanie odpowiednio pomniejszona, jednak dzięki temu możesz wyjść na tych zakładach na swoje. Wśród dostępnych zakładów tego typu znajdziemy m. in. 2 z 4, 3 z 4 czy 7 z 8. Na ogół tego typu zabezpieczenia wiążą się z dodatkową opłatą za każdą z możliwych kombinacji.
 8. Nie graj za wysokie stawki – jako, że zakłady akumulacyjne są z reguły trudniejsze do trafienia niż zakłady singlowe, to nie polecam obstawiać ich za wysokie stawki. Oczywiście szansa na kosmiczne wygrane działa na wyobraźnię graczy, jednak jasne jest, że szanse na to, że trafimy są odwrotnie proporcjonalne do wysokości kursu. Dlatego też nie polecam obstawiać tego typu zakładów za wysokie stawki i większe sumy pozostawić sobie na zakłady solowe.
 9. Poszukaj najwyższych kursów – porada ta dotyczy każdego typu zakładów, zarówno akumulacyjnych, jak i solowych. Sprawdź oferty każdego z bukmacherów osobno lub poszukaj jakiejś sprawdzonej porównywarki kursów, które możesz znaleźć w Internecie. Pamiętaj, że im wyższe kursy, tym wyższe będą twoje wygrane.
 10. Prowadź rejestr obstawionych przez siebie kuponów – wystarczy do tego zwykły arkusz kalkulacyjny, w którym będziesz zapisywał dane na temat wszystkich postawionych zakładów. Zawrzyj w nim datę wysłania kuponu, obstawione stawki, kursy oraz to czy okazał się wygrany czy przegrany. Pozwoli ci to lepiej panować nad swoim budżetem, co jest często niedocenianym, jednak zarazem bardzo ważny elementem sztuki typerskiej.
 11. Znajdź solidnego bukmachera – ostatnia, aczkolwiek na pewno nie najmniej ważna porada. Dobry bukmacher to taki, który zapewni ci dobry bonus powitalny, liczne promocje (w tym również te na akumulatory), wysokie kursy, dobre statystyki oraz dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak streaming czy dobra aplikacja mobilna. Polecamy wybrać jednego z legalnych bukmacherów, który zagwarantuje również bezpieczeństwo twoim ciężko zarobionym pieniądzom i nie narazi cię na wysokie kary finansowe wynikające z zapisów kodeksu karnego skarbowego. Polski rynek jest bardzo konkurencyjny, więc nietrudno będzie znaleźć bukmachera spełniającego wszystkie wymienione powyżej warunki.

Promocje na zakłady akumulacyjne u legalnych bukmacherów

W nawiązaniu do ostatniej wymienionej przez nas porady, wzięliśmy na tapet kilku naszym zdaniem najlepszych bukmacherów na polskim rynku i sprawdziliśmy jakie promocje na zakłady akumulacyjne oferują oni swoim nowym klientów.

Fortuna

Fani zakładów AKO w Fortunie również mogą zyskać liczne korzyści. Jedną z prowadzonych przez tego buka regularnych promocji są Happy Hours, w ramach których możemy obstawiać zakłady bez podatku. Inną świetną inicjatywą jest oferta powitalna, na którą składają się darmowy zakład od depozytu, wysoki bonus powitalny na prostych zasadach oraz 20 PLN na start w ramach programu lojalnościowego. Podobnie jak największy rynkowy rywal, również Fortuna akceptuje kody bonusowe.

STS

Największy bukmacher w Polsce podchodzi bardzo poważnie do kwestii zakładów AKO. STS oferuje swoim klientom liczne promocje na kupony tego typu, jednak są one oferowane przez określony czas. Wśród stałych promocji na pewno warto jest wymienić bonus powitalny przyznawany na bardzo korzystnych zasadach oraz freebet na start. Warto odnotować, że STS akceptuje kody bonusowe, dzięki którym zyskać można dodatkowe środki na kupony AKO i inne zakłady bukmacherskie.

LV BET

Bukmacher LVBET jest jednym z liderów, jeśli mówimy o promocjach na akumulatory. Jedną z jego flagowych ofert jest Multikokozak, w ramach której gracze mogą liczyć na zwiększenie wartości kuponu nawet o 25%, jeśli będą obstawiać kupony AKO z określoną liczbą zdarzeń. Drugą promocją na tego typu zakłady w LVBET jest Bezpieczny Kupon 5+, dzięki któremu możesz liczyć na zwrot o wartości do 50 PLN, jeśli twój kupon okaże się nietrafiony. Poza tym LVBET ma bardzo fajny bonus powitalny od dwóch pierwszych depozytów.

Zakłady akumulacyjne – czy warto je grać?

Na pewno zakłady AKO to ciekawa opcja do obstawiania, szczególnie za niższe stawki. Należy jednak pamiętać, że wiążą się ze znacznie większym ryzykiem niż kupony typu SOLO, a co za tym idzie trudniej je trafić. Mimo to, akumulatory gwarantują ogromne emocje i dają sporą satysfakcję, jeśli nasza „taśma” okaże się trafiona.