Tenis stołowy w zakładach bukmacherskich

Jak obstawiać tenisa stołowego?

Tenis stołowy, lub inaczej po prostu „ping-pong”, to sport, z którym chyba każdy z nas miał styczność podczas lekcji wychowania fizycznego lub na podwórku. Nie każdy jednak wie, że typowanie meczów w tej dyscyplinie potrafi również dostarczyć sporych emocji, szczególnie, jeśli możemy śledzić te rozgrywki na żywo za pośrednictwem streamingu. Szybkie i efektowne akcje prowadzone przez profesjonalistów potrafią zachwycić i przyspieszyć bicie serca, a samej rozgrywki nie można nazwać monotonną. Z pewnością jest to sport, którym warto się zainteresować, jeśli szukasz nowych typerskich wyzwań. Żeby ułatwić Ci wdrażanie się w typowanie tenisa stołowego, przygotowaliśmy nasz specjalny poradnik.

Gdzie obstawiać tenis stołowy?

Spotkania tenisa stołowego są szeroko dostępne w ofertach legalnych bukmacherów online. W Polsce obecnie działa kilkunastu takich operatorów, a do czołówki pod tym względem na pewno należy zaliczyć Fortunę, STS, forBET czy LVBET. Każdy z nich wystawia na ogół kursy na mecze zarówno dużych jak i małych turniejów ping-pongowych i to zarówno w formie przedmeczowej jak i live. Pamiętaj, również by sprawdzić czy dany bukmacher oferuje możliwie największą liczbę rynków, dzięki czemu zyskasz znacznie większe pole manewru. Warto przy okazji dowiedzieć się czy dany bukmacher gwarantuje możliwość skorzystania z bonusu powitalnego oraz kodów bonusowych.

Zakłady bukmacherskie na tenis stołowy – rynki

Jeśli planujemy na poważnie zająć się obstawianiem tenis stołowy u bukmacherów, to na pewno warto zapoznać się z podstawowymi rynkami na tę dyscyplinę. Dowiedzmy się nieco więcej na ich temat:

Rezultat spotkania/seta

W przypadku tenisa stołowego jest to zakład dwudrogowy, z racji tego, że w meczach tenisa stołowego nie przewidziano remisów. Poza zakładami na zwycięzcę spotkania można obstawiać również zwycięzców poszczególnych setów, na ogół po nieco lepszym kursie. Warto wspomnieć, że mecze tenisa stołowego toczone są do 3 lub 4 zwycięskich setów.

Handicapy na sety/punkty

Handicapy to rynek, który wydaje się wręcz stworzony do zakładów na tenisa stołowego. Gracze mają możliwość obstawiania zarówno handicapów na zdobycz punktową w poszczególnych setach, jak i na same sety w przypadku wyniku spotkania. Handicapy w tenisie stołowym, podobnie jak w innych dyscyplinach sportowych, mogą zapewnić spore zyski.

Ilość punktów poniżej/powyżej w spotkaniu/secie

Znany z innych dyscyplin zakład na poniżej/powyżej. W tym wypadku obstawiamy łączną liczbę punktów zdobytą przez zawodników w całym spotkaniu lub w danym secie. Kursy w przypadku tego rynku są z zasady całkiem przyzwoite, więc na pewno warto się nim zainteresować.

Łączna liczba setów poniżej/powyżej

Zakład znany chociażby z ziemnej odmiany tenisa. Tym razem obstawiamy łączną liczbę setów, których maksymalnie może być 5 lub 7. Kursy na ten rynek bywają całkiem niezłe i nieraz znacznie korzystniej jest obstawiać go zamiast, dajmy na to, zakładu na zwycięzcę spotkania.

Suma punktów w secie – parzyste/nieparzyste

W przypadku typowania tego rynku dość dużo zależy od szczęścia, jednak w przeciwieństwie do dyscyplin takich jak piłka ręczna, w których nie występują „stany”, zawsze są większe szanse, że suma punktów zdobytych przez obydwu zawodników będzie parzysta. Dzieje się tak z prostej przyczyny – przy stanie seta 10:10 nie ma innego wyjścia niż to, że zakończy się on rezultatem innym niż „parzyste”.

Biorąc pod uwagę liczbę rynków zdarzeń udostępnianych przez bukmacherów online to najlepiej w tej kwestii prezentuje się LV BET. Poza zwycięzcą meczu wytypujemy również, sumę punktów w secie, zwycięzcę seta, sumę punktów w meczu (parzysta/nieparzysta) czy handicap.

Zakłady na tenisa stołowego – porady

Przejdźmy do najważniejszego punktu naszego artykułu, czyli listy porad, z których pomocą będziesz w stanie znacznie zwiększyć swoje szanse w nierównej walce z bukmacherem.

  1. Pamiętaj, że ranking to nie wszystko – jasne jest, że jeśli nie jesteśmy na bieżąco z rozgrywkami w tenisa stołowego, to sprawdzanie rankingu zawodników biorących udział w typowanym przez nas spotkaniu jest wręcz niezbędne. Niemniej, sam ranking to nie wszystko. Znacznie istotniejsza wydaje się ostatnia dyspozycja danego zawodnika. Warto więc sprawdzić czy typowany przez nas gracz jest obecnie w formie. Nie należy jednak ograniczać się przy tym wyłącznie do bilansu ostatnich wygranych i porażek, ale wziąć pod uwagę zdobyte przy tej okazji punkty i zwyciężone sety.
  2. Sprawdź rangę turnieju – wbrew pozorom jest to niezwykle ważny punkt. W turniejach niższej rangi na ogół pada znacznie więcej niespodzianek, z racji tego, że grają w nich na ogół zawodnicy nieco niższej klasy. Jasne jest, że w zawodach takich jak Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata, przedwczesna eliminacja faworytów, należących z reguły do czołówki światowych rankingów, zdarza się stosunkowo rzadko.
  3. Zwróć uwagę na styl gry zawodników – element ten odgrywa w tenisie stołowym wyjątkowo istotną rolę. Przykładowo, nawet wśród zawodowców nie brakuje graczy, którzy nie potrafią grać przeciwko leworęcznym rywalom. Co więcej, tyczy się to często zawodników wysoko notowanych w światowych rankingach, którzy na ogół demolują praworęcznych rywali. Warto również zwrócić uwagę czy dany gracz preferuje grę forhendem czy bekhendem oraz czy prezentuje ofensywny czy defensywny styl gry. Istotny bywa nawet sposób trzymania rakietki – gracze z Europy na ogół preferują styl klasyczny (tzw. shakehand), a Azjaci styl piórkowy (tzw. Penhold), przy czym często zdarza się, że dany zawodnik ma problemy grając z rywalem o przeciwnym stylu. Warto więc sprawdzać historię bezpośrednich pojedynków danych zawodników, gdyż dzięki temu będziemy mieli większe szanse na wygraną. Warto również poszukać typów bukmacherskich z analizą, które znajdziesz m. in. na forach internetowych.
  4. Znajdź jak najwięcej informacji o życiu pozasportowym zawodnika – jedną z kluczowych kwestii dla tenisisty stołowego jest umiejętność zachowania koncentracji. Ta z kolei może być często zachwiana przez problemy natury osobistej, które potrafią rozproszyć nawet najlepszych zawodników, zresztą niezależnie od uprawianej dyscypliny. Faktem jest, że znaleźć informacje na temat życia prywatnego tenisistów stołowych nie jest łatwo, gdyż, przynajmniej w Europie, nie jest to sport mainstreamowy. Niemniej, warto sprawdzić profil danego zawodnika w social media, np. na Facebooku czy Twitterze, by dowiedzieć się czy nie pojawiły się jakieś wydarzenia, które ewentualnie mogłyby go zdekoncentrować.
  5. Pamiętaj, że wygranie pierwszego seta nie gwarantuje wygranej w całym meczu – ważna rada, szczególnie jeśli typujesz tenis stołowy na żywo. Wielu niedoświadczonych graczy popełnia ten błąd, że po przekonującej wygranej danego zawodnika w pierwszym secie, z automatu obstawia jego wygraną w całym spotkaniu. W tenisie stołowym ważną rolę odgrywa między innymi „wyczucie” serwisu rywala, a proces ten może zająć nieco więcej czasu, nawet klasowym graczom. Ponadto, łatwa wygrana w pierwszym secie może negatywnie wpłynąć na koncentrację zawodnika, gdyż może ulec zbytniemu rozluźnieniu. Dlatego też warto na ogół potraktować 1. set jako swoistą „rozgrzewkę” przed właściwą grą i skupić swoją uwagę na kwestiach, takich jak odbiór, serwis, liczba odbić w wymianie oraz czy dany gracz popełnia duże czy drobne błędy.
  6. Wypatruj ciekawych zawodników – od czasu do czasu możesz natrafić na ciekawe spotkanie, w którym zawodnik nisko notowany w rankingu stawia bardzo trudne warunki lub po prostu daje lekcję tenisa stołowego graczowi ze światowej czołówki. W tym wypadku warto przyjrzeć się danemu underdogowi nieco bliżej, żeby dowiedzieć się czy nie mamy czasem do czynienia ze sporym talentem. Jeśli więc zawodnik ten okaże się młody, na pewno warto spróbować stawiać na niego w kolejnych spotkaniach danego turnieju lub sezonu.
  7. Oceń formę poszczególnych zawodników – faktem jest, że tenis stołowy nie należy do najbardziej wyczerpujących i fizycznych dyscyplin sportowych. Jasne jest jednak również, że niektórzy zawodnicy często oszczędzają się przez większość sezonu i szykują się na występ w najważniejszym wydarzeniu. Trend ten jest szczególnie widoczny w roku olimpijskim.
  8. Pamiętaj, że Chińczycy grają w innej lidze – dyscyplina ta została do tego stopnia zdominowana przez zawodników z Państwa Środka, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski ograniczył liczbę zawodników z poszczególnych krajów do dwóch na każdy turniej, ponieważ Chińczycy regularnie zajmowali po 3 miejsca na podium. W światowych rankingach również od lat przodują zawodnicy i zawodniczki z Chin. Nie piszę tego wszystkiego po to, by zniechęcić cię przed obstawianiem na ich rywali, gdyż kursy na tego typu niespodzianki są na ogół niezwykle wysokie, jednak faktem jest, że reprezentanci tego kraju rzadko odchodzą od stołu pokonani.
  9. Weź pod uwagę wysokość kursów – chociaż wielu doświadczonych typerów zdaje się zapominać o tym punkcie, to jest to tak naprawdę jeden z najbardziej sprawdzonych sposobów na zarobienie pieniędzy, i to nie tylko w przypadku tenisa stołowego, ale i innych dyscyplin sportowych. Kwestia ta jest szczególnie ważna, jeśli bierzesz pod uwagę obstawianie zakładów terminowych, na zwycięstwo takich gigantów ping-ponga jak Xu Xin, Fan Zhendong czy legendarny Ma Long. Kursy na ich wygrane w turniejach o wysokim rankingu u poszczególnych bukmacherów online często znacznie różnią się między sobą. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze operatora.
  10. Graj za środki bonusowe – jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z obstawianiem tenisa stołowego, to warto postarać się o zdobycie środków bonusowych, z pomocą których będziesz mógł nabrać doświadczenia, nie ryzykując przy tym własnych pieniądze. Bonusy powitalne i freebety możesz uzyskać po założeniu konta u bukmachera i złożeniu depozytu. Przy rejestracji warto pamiętać o podaniu kodu bonusowego, dzięki któremu zyskasz bonus o maksymalnej wartości.

Tenis stołowy – przepisy

Obstawianie tenisa stołowego nie różni się specjalnie od obstawiania tenisa ziemnego. Zasady są dość zbliżone, z tą różnicą, że w tenisie stołowym nie istnieje pojęcie gemów. Zamiast tego mamy sety rozgrywane do 11 punktów i mecze rozgrywane są do czterech lub trzech wygranych setów. Serwujący w spotkaniu zmieniają się co 5 piłek. Warto odnotować, że przepisy przewidują, że każdy set musi być wygrany różnicą co najmniej 2 punktów, a w przypadku gdy wystąpi tzw. „stan”, zawodnicy serwują po dwa razy, aż do uzyskania wymaganej przewagi.

Co ciekawe, Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF) od czasu do czasu wprowadza zmiany w przepisach, które mają na celu uatrakcyjnienie samej rozgrywki. Przykładowo, do 2001 roku oficjalne spotkania rozgrywane były do 21 punktów. Zmianom ulegały również zasady dotyczące samego sprzętu. Obecnie mecze rozgrywane są piłeczkami o średnicy 40 mm i wadze 2,7 grama. Z kolei w przypadku rakietek, gracze mają o wiele większe pole manewru – obowiązuje dowolność do rozmiarów i wagi tego sprzętu.

Znacznie bardziej restrykcyjne przepisy dotyczą wymiarów stołów, na których rozgrywane są mecze. Ich długość ma wynosić 274 cm, przy szerokości 152,5 cm. Wysokość stołu liczona od podłoża powinna wynosić 76 cm. Wreszcie, rozdzielająca obydwie połowy siatka ma być ustawiona na wysokości 15,25 cm.

ITTF rozróżnia pięć różnych typów rozgrywek. Są to mecze singlowe kobiet i mężczyzn, debel kobiet i mężczyzn oraz mikst. Te ostatnie to tak naprawdę mecze deblowe rozgrywane w parach damsko-męskich.


O autorze

Łukasz Nowicki